Tahiti - wakacje już od 13399 zł

Na wakacje: Tahiti, Polinezja

Przewodnik turystyczny: Polinezja/ Wyspy Towarzystwa/ Tahiti

Bezchmurna noc
24°C
Opady:
brak
Zachmurzenie:
brak
Ciśnienie:
1016 hPa
Wiatr:
0 km/h81°
Tahiti to największa i najbardziej zaludniona wyspa Polinezji Francuskiej. Powstała z połączenia dwóch, obecnie wygasłych wulkanów – Tahiti Nui i Tahiti Iti, które oddziela jedynie wąski przesmyk. Wyspa otoczona jest przepiękną laguną, zaś wybrzeże pokryte jest czarnym, wulkanicznym piaskiem. Tahiti to nie tylko raj dla miłośników plażowania, ale także amatorów sportów wodnych, jak: nurkowanie, surfing, narty wodne czy wędkowanie. Na wyspie znajduje się także pole golfowe. Miłośnicy górskich wycieczek mają do dyspozycji centralną część wyspy ze szczytami powyżej 2000 m, wodospadami i grotami. Urokowi wyspy uległ francuski malarz Paul Gauguin, który spędził na Tahiti kilka lat, by ostatecznie osiąść na pobliskich Markizach. Głównym miastem wyspy jest Papeete, gdzie można znaleźć liczne bary, restauracje, sklepy, a także dyskoteki. Wyspa słynie także z pięknych Tahitanek oraz tańca „tamure”, który polega na kołysaniu biodrami przepasanymi kawałkiem bawełny – pareo.

Atrakcje

 • Ogród Botaniczny – można tam podziwiać liczne okazy tropikalnych drzew, krzewów czy kwiatów.
 • Podwodne obserwatorium – zwiedzający mogą zobaczyć kilka tysięcy egzotycznych ryb, rekiny, żółwie oraz inne niezwykłe stworzenia morskie.
 • Muzeum Gauguina – gromadzi pamiątki związane z życiem i twórczością jednego z najwybitniejszych malarzy francuskich, który ostatnie dwanaście lat swojego życia spędził na Tahiti i Markizach.
 • Muzeum Pereł – jest to jedyne na świecie muzeum w całości poświęcone tym klejnotom..
 • Grobowiec Króla Pomare – grobowiec w którym pochowano ostatniego króla Tahiti i jego rodzinę. Zbudowany został z koralowych bloków.

Ośrodki

 • Papeete – stolica Polinezji Francuskiej, największy port na Południowym Pacyfiku.
 • Faaa – największe miasto Tahiti, znajduje się tu międzynarodowy port lotniczy.

Geografia i przyroda

Tahiti jest największą i najbardziej zaludnioną z wysp Archipelagu Towarzystwa. Utworzona została przez dwa nieczynne wulkany. Dzieli się w ten sposób dwie części określane jako Tahiti Wielka i Tahiti Mała, które są ze sobą połączone wąskim pasem lądu o szerokości 2,5 km. Na większej wyspie znajduje się jezioro Vaihiria – jest to dawny krater wulkaniczny. Rzeźba terenu jest bardzo zróżnicowana, najwyższym szczytem Tahiti Wielkiej jest Mount Orohena wznoszący się na wysokość 2236 m n.p.m. Drugi pod względem wysokości szczyt, położony w mniejszej części wyspy to Mount Rooniu (1332 m n.p.m.). W północnej części znajdują się także malownicze wodospady – najwyższy z nich, Faarumai, ma aż 50 m wysokości. Ciekawostką przyciągającą turystów są tzw. Arohoho (Dmuchające dziury) – rodzaj fontanny wody morskiej, która tryska z wydrążonych w bazaltowych skałach otworów. Klimat na wyspie jest wilgotny i ciepły, co sprzyja bujnemu wzrostowi drzew, krzewów i innych egzotycznych roślin, które tworzą niezwykle bogaty krajobraz.

Historia

W 1767 roku na Tahiti przypłynął angielski żeglarz Samuel Wallis, natomiast rok później niezależnie od niego przybył tu francuski uczony i odkrywca Louis de Bougainville. Rozsławili oni wyspę jako krainę niezwykle piękną i szczęśliwą, dlatego tez w szybkim czasie zaczęła ona przyciągać licznych podróżników i artystów poszukujących natchnienia. W latach 1895-1903 wyspę zamieszkiwał malarz Paul Gauguin, osiedlili się tu również pisarze Pierre Loti i Herman Melville. W latach 50-tych XIX wieku Adam Kulczycki na podstawie własnych badań sporządził pierwszą mapę Tahiti. Pojawienie się Europejczyków pociągnęło za sobą znaczące zmiany dla rodowitych mieszkańców wyspy. Wodzowie tahitańskich plemion przyjęli protektorat francuski w 1842 roku, a w 1880 Pomar V, ostatni król Tahiti, całkowicie oddał swoje królestwo w ręce Francji. Od czasu wprowadzenia komunikacji lotniczej, na Tahiti nastąpił duży rozwój ruchu turystycznego. Ze względu na swoje liczne walory przyrodnicze, wyspa określana jest jako „prawdziwy raj mórz południowych.

Sport i rekreacja

 • Doskonałe warunki dla miłośników sportów wodnych tj. nurkowanie, surfing, narty wodne.
 • Na wyspie znajduje się pole golfowe.
 • Wysokie szczyty, wodospady, groty i egzotyczna przyroda przyciągają amatorów pieszych wycieczek górskich.

Informacje praktyczne

 • Waluta - French Pacific Franc (XPF).
 • Wizy – nie są wymagane na pobyt do 90 dni. Należy mieć ze sobą paszport lub dowód osobisty.
 • Języki – Francuski i tahitański, na rozwiniętych turystycznie obszarach również angielski.

Tahiti, Polinezja - prognoza pogody

 • Możliwe przejściowe opady deszczu
  26°C
  opady:
  2.7 mm
  zachmurzenie:
  brak
  wilgotność:
  83%
  widoczność:
  10 km
  ciśnienie:
  1016hPa
  wiatr:
  98°   41 km/h
  wsch. słońca:
  06:25
  zach. słońca:
  17:30
 • Możliwe przejściowe opady deszczu
  min.25°C max.26°C
  opady:
  3.3 mm
  wiatr:
  101°   46 km/h
  wsch. słońca:
  06:26
  zach. słońca:
  17:30
 • Umiarkowane opady deszczu
  min.15°C max.25°C
  opady:
  5.2 mm
  wiatr:
  97°   44 km/h
  wsch. słońca:
  06:26
  zach. słońca:
  17:30
 • Możliwe przejściowe opady deszczu
  min.17°C max.25°C
  opady:
  3.8 mm
  wiatr:
  90°   41 km/h
  wsch. słońca:
  06:26
  zach. słońca:
  17:31
 • Możliwe przejściowe opady deszczu
  min.25°C max.25°C
  opady:
  2.4 mm
  wiatr:
  70°   32 km/h
  wsch. słońca:
  06:26
  zach. słońca:
  17:31

Tahiti - klimat w Polinezja